Czy wiesz jak ochronić komputer przed wirusami?

Czy wiesz jak ochronić komputer przed wirusami?

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak ochronić komputer przed wirusami? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Jak ochronić komputer przed wirusami?

Czym tak naprawdę jest wirus komputerowy? 

Jest to program, który posiada zdolność do powielania się i robi to w sposób celowy. Wykorzystuje on słabość zabezpieczeń, a do swojego działania potrzebuje i wykorzystuje system operacyjny, aplikacje oraz tożsamość użytkownika komputera. Wirusa komputerowego zalicza się do szkodliwego oprogramowania (malware).

Wirus może dostać się do naszych komputerów na wiele różnych sposobów, natomiast skutki które powoduje są albo mało szkodliwe i przede wszystkim irytujące (wyskakujące okna, komunikaty, zakłócenia wyświetlania okien i pracy myszki) albo dużo poważniejsze (uszkodzenie komputera, skasowanie danych).

 

 

Oprócz wirusów najczęściej spotykamy:

  • robaki – program komputerowy rozsyłający kopie swojego kodu przez sieć, powielający się i spowalniający komputer. Prowadzi on do szybkiego skończenia się wolnej pamięci dyskowej. Niektóre z odmian robaków zastępują poprawne pliki tymi bezużytecznymi lub nadpisują pliki pożyteczne co prowadzi co ich zniszczenia.
  • konie trojańskie – oprogramowanie podszywające się pod przydatne lub ciekawe dla użytkownika aplikacje, jest ukryty w normalnych programach komputerowych. Nazwa pochodzi od mitologicznego konia trojańskiego.
  • sniffery – program komputerowy lub urządzenie, którego zadaniem jest przechwytywanie i ewentualnie analizowanie danych przepływających w sieci.
  • adware – jest to szkodliwe oprogramowanie, które w sposób utrudniający normalną obsługę komputera wyświetla niepożądane reklamy.

Jak ochronić komputer przed wirusami?

  1. przede wszystkim musimy posiadać zaktualizowane oprogramowanie antywirusowe na swoim komputerze, jest to przymusowy MUST HAVE !!!
  2. powinniśmy uważać i sprawdzać to co otrzymujemy na naszą pocztę elektroniczną – w ostatnim czasie słyszy się o rozsyłaniu wirusów poprzez    załączniki z fałszywymi fakturami
  3. należy również uważać na to co pobieramy i z jakich stron, na płyty, zewnętrzne dyski, pamięci przenośne, etc.
  4. zlecić naszej firmie audyt bezpieczeństwa – wskażemy problemy i je naprawimy.