Fałszywe maile – jak je rozpoznać?

Fałszywe maile – jak je rozpoznać?

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym jak chronić swój komputer. Dzisiejszy wpis będzie poświęcony fałszywym mailom i temu jak je rozpoznać.

Możemy wyróżnić dwie metody, którymi posługują się cyberprzestępcy wysyłający fałszywe maile, są to:Fałszywe maile

  1. Spoofing (naciąganie, szachrajstwo) – grupa ataków na systemy teleinformatyczne polegająca na podszywaniu się pod inny element systemu informatycznego. Efekt ten osiągany jest poprzez umieszczanie w sieci preparowanych pakietów danych lub niepoprawne używanie protokołów.
  2. Fałszywe mailePhishing – metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, w celu wyłudzenia określonych informacji (np. danych logowania, szczegółów karty kredytowej) lub nakłonienia ofiary do określonych działań.

 

 

Ich celem jest nie tylko przechwycenie naszych danych ale również nakłonienie nas do wykonania określonej czynności. Na pierwszy rzut oka takie maile wyglądają tak jakby pochodziły od znanej instytucji lub znajomych.

Codziennie na naszą skrzynkę pocztową dostajemy ogromną ilość e-maili, wśród nich może być ten zainfekowany. W takim razie na co zwracać uwagę?

  1. adres mailowy nadawcy posiada nieprawidłową nazwę
  2. brak naszego adresu w polu ” Do:”
  3. nieprawidłowy adres URL
  4. błędy ortograficzne w treści oraz temacie maila
  5. brak logo firmy czy też zdjęć w treści maila