POP3 czy IMAP ?

POP3 czy IMAP ?

POP3 czy IMAP, który protokół powinniśmy wybrać?

Co to w ogóle jest?

POP3 oraz IMAP są to nazwy protokołów poczty przychodzącej. To właśnie dzięki nim odbieramy pocztę w programie pocztowym. Natomiast za wysyłanie poczty odpowiada już serwer SMTP, inaczej mówiąc serwer poczty wychodzącej.

POP3 czy IMAP

Oba protokoły umożliwiają nam korzystanie z poczty przez programy pocztowe. Mimo, że POP3 jest popularniejszy i wybierany raczej z przyzwyczajenia to IMAP jest znacznie nowocześniejszy, a zarazem zapewnia pełne wykorzystanie możliwości poczty.

Protokół POP3

przeznaczony jest do „pracy offline” czyli mamy możliwość czytania zapisanych wiadomości wtedy gdy komputer nie jest podłączony do Internetu. Pochodzi on jeszcze z czasów kiedy konta e-mail nie miały dużej pojemności. Konieczne wtedy było pobieranie poczty na dysk w komputerze i późniejsze kasowanie jej z serwera. Aktualnie jest tak samo. Po podłączeniu z serwerem pocztowym cała nieprzeczytana korespondencja przesyłana jest ze serwera na komputer. Później w zależności od naszych ustawień pozostaje lub jest kasowana z serwera. Łączenie z Internetem potrzebne jest w przypadku kiedy chcemy wysłać wiadomość, lub sprawdzić czy nie otrzymaliśmy nowych e-maili.

POP3 ma również swoje znaczące wady. Utrudnione jest obsługiwanie skrzynki pocztowej z wielu komputerów. Jeżeli według naszych ustawień odczytana poczta jest kasowana z serwera, to na każdym z komputerów znajdować się będzie tylko część korespondencji. Listy odczytane np. na komputerze w domu nie będą widoczne na komputerze w pracy. Jeżeli zmienimy domyślne ustawienia i przeczytane wiadomości pozostaną na serwerze, może się okazać, że przepełni nam się skrzynka pocztowa. Kolejna wada widoczna jest w momencie kiedy otrzymujemy bardzo duży list. Usuniemy go dopiero po uprzednim przetransmitowaniu na komputer lokalny, ale może to trwać bardzo długo.

Protokół IMAP

w przeciwieństwie do POP3 zapewnia pełną synchronizację. Całą pocztę przechowujemy na serwerze, a na komputerach jedynie same nagłówki wiadomości. Treść wiadomości pokazuje się na komputerze dopiero gdy otwieramy list. Możemy filtrować, kasować wiadomości bez konieczności ich pobrania. Idealnie sprawdzi się w przypadku pracy na wielu komputerach. Na każdym z nich widzimy bowiem tą samą zawartość skrzynki. Wadą protokołu IMAP jest konieczność utrzymywania stałego połączenia z Internetem podczas obsługi poczty oraz trochę większa złożoność jego konfiguracji.

To, który protokół wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od tego jak pracujemy i gdzie chcemy korzystać z poczty.

Jeżeli zastanawiasz się co jest dla Ciebie lepsze to chętnie doradzimy w wyborze i pomożemy we wdrożeniu.